Jesienią autobus pojedzie ulicą Podbórzańską

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie autobus linii 87 bis zawiezie nas na ulicę Podbórzańską. Mieszkańcy osiedla czekali na to wiele lat.

O problemach komunikacji z tą częścią Warszawa pisaliśmy kilkakrotnie. Odkąd Warszewo zaczęło się rozbudowywać i w okolicy powstało wiele osiedli, mieszkańcy stale skarżą się na dojazd do swoich domów. Najpierw były protesty w sprawie stanu ulicy Podbórzańskiej, kiedy położono nawierzchnię pojawiło się pytanie o autobus.

- Przecież to kawał drogi – mówi Dorota Rosińska, która przyjeżdża na warszewo do rodziny. – Ulica Podbórzańska jest długa a dojście do przystanku, który znajduje się dopiero przy kościele, zajmuje kilkadziesiąt minut. Może młodsi dają radę szybciej, ale na pewno także dla nich jest to uciążliwe.

Długą ulicą otoczoną działkami i polami chodzą również dzieci. W deszczu lub po zmroku nie jest ani wygodnie ani bezpiecznie.

- Rodzice boją się o dzieci – dodaje pani Dorota. – Idą same spory kawałek. Większość rodziców stara się dowozić je i odbierać ze szkoły, ale nie zawsze jest to możliwe. Starsze osoby, tak jak ja, na spacer z przystanku z większymi zakupami raczej się nie zdecydują.

Do tej pory przeszkodą w uruchomieniu autobusu był brak pieniędzy na budowę niezbędnej pętli autobusowej. Problem po raz kolejny został poruszony podczas ostatniego zebrania Rady Osiedla Warszewo. Na miejscu usłyszeliśmy, że przygotowywany jest właśnie projekt pętli, który będzie gotowy w czerwcu. O podanie więcej szczegółów poprosiliśmy pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

- Teraz przygotowywany jest projekt budowlany i wykonawczy pętli autobusowej – mówi Marta Kwiecień- Zwierzyniecka z ZDITM-u. W planach jest oświetlenie i przebudowa ulicy Podbórzańskiej na odcinku od ulicy Morenowej do pętli. Po przetargu i znalezieniu wykonawcy, będzie można przystąpić do prac. Na to zaplanowano 70 dni.

Pętla, która ma powstać w okolicy ulicy Śródleśnej będzie miała dwa perony, wiatę i zostanie oświetlona. Autobusem z Warszawa będzie można dostać się aż do ulicy Kołłątaja.

 

Anna Maciejewska

 

źródło: MM, 24.04.2008